Kelmé kooli külalised Eestis
Sel nädalal, alates 23. septembrist, olid meie majas külalised Kelmé Erikoolist. Koolis oli palju võõraid inimesi ja rohkelt siginat-saginat nii toas kui õues. Alustasime ühiste Nordplus projekti “5 meelt hariduslike erivajaduste jaoks” tegevustega.
Külalised saabusid kooli esmaspäeva hommikul rõõmsa tuju ja magusate kingitustega. Võtsime nad lahkesti vastu, saime üksteisega tuttavaks, tutvustasime kooli ja koolimaja, vaatasime üle järgnevateks päevadeks koostatud tegevusplaani. Ennelõunal toimus meie õpilaste poolt külalistele tervituskontsert, aeg läks lennates ja üsna pea sättisime end juba lõunasöögile.
Pealelõunal tutvustas õpetaja Ülle Leedu inimestele Haapsalu ajalugu ja linnust ning viis nad Peetrikesega linnaekskursioonile. Õhtupoolik veedeti linna veekeskuses ja väljas ümbruskonda avastades.
Järgmisel hommikul suunduti kohe tegudele – nii õpilased kui täiskasvanud jaotati gruppidesse, terve ennelõuna oli tihedalt toimetamist täis. Õpilased mängisid õpetaja Eda juhendamisel Boccet, meisterdasid õpetaja Sveta ja Enega savi töötoas ning tegid õpetaja Kaiga kunsti – nuusutasid erinevaid lõhnasid, kujutasid paberil, mis neile antud lõhnaga seostus ja said lõpuks ka teada, mis lõhnaga tegu oli. Selles tegevuses osales kordamööda ka enamus täiskasvanuid, kellest ülejäänud külastasid samal ajal tunde, tutvusid koolis pakutavate toetavate raviprotseduuridega ja jagasid omavahel kogemusi.
Peale lõunasööki võtsid külalised suuna Dirhami ja Nõva poole, et väisata meie ilusaid randu.
Kolmapäev jätkus sama aktiivselt. Õpetaja Viivika viis õpilastega tegevusi läbi muusika saatel, õpetaja Anika juhatas nad õue Actionboundi mängima ning õpetaja Tiiuga külastati kooli naabruses asuvat mänguväljakut ja toimetati kooli saalis. Täiskasvanud käisid samal ajal Haapsalu Linnavalitsuses kohaliku hariduskorraldusega tutvumas.
Pealelõunal valmistasid õpilased koos õpetajate ja teiste juhendajatega ette mõnusa olemise meie päeva lõppu planeeritud kokkuvõtete tegemise ürituseks – tegid smuutit ja suupisteid, seadsid ruumi valmis ja sättisid lauad. Leedu õpetajatele, kes parajasti toimkonnas ei olnud, andis õpetaja Terje sel ajal ülevaate Haapsalu Hariduse Tugiteenuste Keskuse tööst ning arutati mis on meie koolides ja hariduses sarnast, mis erinevat.
Ja juba oligi aeg suunduda kokkuvõtteid tegema – missuguseid meeli me nendest viiest siis koos veedetud päevade jooksul ja milliste tegevuste juures, kasutasime?
Pika päeva lõpp jõudis kätte väga kiiresti, vaevu midagi näksinud ja paberile saanud, liikusime juba saali poole, kust kostus kaasahaaravat tantsumuusikat. Ees ootas ühine disko kus sai Leedu juhendajate vedamisel koos läbi võetud ka peamised Leedu rahvatantsusammud.
Pärast kosutavat und, veel Haapsalus, asusid meie külalised teele Tallinna poole. Nende plaan oli külastada Lennusadamat ja vanalinna, veeta viimane öö Tartu lähistel ning põigata koduteel veel läbi ka Tartu linnast ja AHHAA keskusest. Esimesed vahetud emotsioonid on olnud väga positiivsed! Järgnevatel päevadel saame neid veel vastastikku detailsemalt jagada. Tasapisi hakkame ette valmistama ka meiepoolset külaskäiku Leetu, mis toimub juba kevadel. Ootame põnevusega!
5 meelt hariduslike erivajaduste jaoks
Haapsalu Viigi Kool on partneriks Leedus, Kelmé linnas asuva Kelmé Erikooli poolt koordineeritavas projektis „5 meelt hariduslike erivajaduste jaoks“. Projekt sai rahastuse Nordplus juuniorprogrammist 2024. aasta aprillis ja selle eesmärgiks on tutvuda erinevate sensoorsete tegevustega õppeprotsessis ning saada rohkem teada sensoorsete kogemuste toimimise ja olulisuse kohta.
Projekti on kaasatud mõlema kooli õpilased ja õpetajad ning teised laste ja noortega tegelevad töötajad. Jagame üksteise teadmisi, kogemusi ja häid praktikaid, käsitleme tervise ja heaoluga seotud teemasid. Pakume õpilastele põnevat koostegutsemist läbi erinevaid meeli haaravate tegevuste. Tegevused viiakse läbi mõlemas riigis ja koolis, kummassegi kooli sõidetakse külla ligi 40 osalejaga. Projekti idee kasvas välja Leedu kooli juhi ja meie kooli projektijuhi kohtumisest Erasmus+ rahvusvahelisel seminaril, mille jätkuks toimus aasta tagasi meie töötajate õpiränne Kelmé Erikooli.